Retinoidy cieszą się coraz większym zainteresowaniem

blog zdjęcie

Niestety produkty z retinoidami mogą powodować miejscowe zaczerwienienie, pieczenie, wysuszenie, objawy złuszczenia i podrażnienia, stąd tak ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry przed wprowadzeniem tej substancji aktywnej do pielęgnacji domowej.

BARIERA HYDROLIPIDOWA

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wzmocnienie bariery hydrolipidowej, dlatego przed rozpoczęciem przygody z retinoidami:

– wzmocnij barierę hydrolipidową

(regeneruj, nawilżaj, odżywiaj)

– naucz się konsekwentnie stosować fotoprotekcję

– kup delikatny kosmetyk myjący

– zaopatrz się w ratunkowy kosmetyk SOS

– odstaw wszelkie produkty złuszczające i typowo matujące

– postaw na minimalizm kosmetyczny.

W przypadku uszkodzonej bariery skórnej, podrażnień czy otwartych ran na skórze – w pierwszej kolejności trzeba skupić się na jej odnowie i wspomóc proces regeneracyjny.

WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA

Po retinoidy może sięgnąć praktycznie każdy, kto ma ku temu wskazania i wykluczył przeciwwskazania. Zwykle przyjmuje się, że około 25 roku życia warto wprowadzić kosmetyki z retinoidami, aby prewencyjnie działać na skórę przeciwstarzeniowo. Jeżeli jednak skóra jest w dobrym stanie używanie retinoidów, przed ukończeniem wyżej wspomnianego roku życia, nie jest konieczne.

Wyjątkiem są osoby, które borykają się z trądzikiem lub ze zmianami wynikającymi z promieniowania słonecznego (skóra wystawiana na słońce szybciej się starzeje i ma wiele przebarwień). W przypadku takich osób można poważnie zastanowić się nad wprowadzeniem retinoidów wcześniej, przed 25 rokiem życia.

Ciąża jest bezwzględnym przeciwwskazaniem. Okres karmienia piersią jest dość problematyczny. Według informacji zawartych na stronie http://www.e-lactancia.org/, kobiety karmiące piersią mogą stosować retinoidy. Jednak ze względu na brak badań, które miałyby potwierdzić wszelkie doniesienia na ten temat – warto się wstrzymać z ich stosowaniem do czasu odstawienia dziecka od piersi. Na pewno w czasie laktacji nie warto rozpoczynać przygody z retinoidami, bo skóra w tym okresie jest bardzo nieprzewidywalna i często wrażliwa.

Nadwrażliwość na pochodne witaminy A, stosowanie retinoidów doustnie czy miejscowo, a także stosowanie silnych preparatów złuszczających (nadtlenek benzenoilu, kwasy, antybiotyki) nie pozwalają na wprowadzenie pochodnej witaminy A miejscowo. Niestety pomimo wskazań, są też osoby, które po prostu źle reagują na retinoidy i nie mogą ich używać w żadnej postaci.

Przyjęty wcześniej stereotyp mówiący, że retinoidów nie powinno stosować się w okresie letnim, jest błędny. Jeżeli skóra ma zbudowaną tolerancję na ten składnik aktywny, jak również jest stosowana konsekwentna fotoprotekcja przez cały rok – można dalej używać retinoidy.

Rozpoczynając przygodę z retinoidami trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie doprowadzać do nadmiernego stymulowania skóry.

WARTO ZAOPATRZYĆ SIĘ W KOSMETYK Z RETINOIDEM, DO KTÓREGO STOPNIOWO NASZA SKÓRA NABIERZE TOLERANCJI :

– sprawdź, jaką formę retinoidu zawiera kosmetyk

– dowiedz się, jakie jest podłoże, baza kosmetyku

– przeanalizuj cały skład i zwróć uwagę, jakie dodatkowe składniki aktywne zawiera kosmetyk i czy Twoja skóra dobrze na nie zareaguje oraz czy je potrzebuje

– doczytaj na stronie producenta, czy produkt z retinoidem posiada jakąś technologię m.in. stabilizacji witaminy A, nośniki, liposomy, które zwiększą penetrację retinoidu i/lub spowalniają działanie drażniące na skórę

– zerknij na stężenie (ALE NIE SAMYM STĘŻENIEM SIĘ KIERUJ – czytaj powyższe podpunkty)

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA

Retinoidy należy nakładać zawsze na oczyszczoną i suchą skórę – powinno się odczekać minimum 15 minut po umyciu twarzy, bo woda w naskórku zwiększa szybkość penetracji, a więc i podrażnienie. Po tym czasie można przejść do aplikacji kosmetyku. Preparat z retinoidem trzeba aplikować w niewielkiej ilości (jak ziarnko grochu) na noc. Przed nałożeniem na twarz warto delikatnie rozetrzeć produkt w dwóch palcach, a następnie równomiernie rozsmarować na powierzchni twarzy, uważając na okolicę oczu i ust. Dodatkowo, po każdym kontakcie z kosmetykiem, powinno się umyć dokładnie ręce.

Bardzo ważny jest delikatny produkt myjący. Po dobrze wykonanym oczyszczeniu nie powinno wystąpić uczucie ściągnięcia. Sama skóra nie powinna być natomiast zaczerwieniona, podrażniona, swędząca lub piekąca. Istotną sprawą jest zachowanie równowagi między działaniami drażniącymi lub złuszczającymi skórę, a wsparciem bariery hydrolipidowej.Aby ten balans zachować należy zaopatrzyć się w produkty zawierające m.in.: ceramidy, kwas hialuronowy, panthenol, beta-glucan, alantoinę, niacynamid, wąkrotke azjatycką, aloes, wit.E, masło shea, skwalan.

Retinoidy złuszczają naskórek, przez co skóra jest bardziej narażona na wszelkie czynniki zewnętrzne, m.in. promieniowanie słoneczne. Zatem fotoochrona w czasie kuracji retinoidami jest wręcz obowiązkowa!

Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyku, ale w przypadku retinoidów musi nabrać tolerancji na ten składnik aktywny, co wiąże się z przejściem przez proces retynizacji.

Aby proces ten przebiegł prawidłowo Warto zwrócić uwagę na częstotliwość stosowania retinoidów. Należy je nakładać 2 razy w tygodniu, najlepiej w odstępach 3-4 dniowych. Kuracja wówczas będzie przyjemna i przyniesie najlepsze efekty.

METODY APLIKACJI

  • minimum 15 minut przed nałożeniem retinoidu rozprowadzić na twarz lekki krem nawilżający
  • po ok. 30 minutach po aplikacji retinoidu nałożyć krem nawilżająco-regenerujący (może być tłustszy)
  • przy bardzo wrażliwych skórach można nałożyć w pierwszej kolejności lekki krem nawilżający, odczekać 15-30 minut i nałożyć retinoid; ponownie odczekać 15-30 minut i rozprowadzić tłustszy krem nawilżająco-regenerujący
  • nałożyć produktu z retinoidem na ok. 30 minut, a następnie zmycie (badania naukowe udowodniły, że 30 min. wystarczy by retinoidy zadziałały).

Aby zminimalizować nieprzyjemny skutek przy stosowaniu retinolu, należy go wprowadzać powoli i ostrożnie. Warto pamiętać, że efekty nie pojawią się z dnia na dzień. Aby zauważyć pierwsze skutki kuracji retinoidami, należy je stosować przynajmniej przez 12 tygodni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry oraz przygotowanie psychiczne, w tym pokłady cierpliwości i poświęcenia.

DODATKOWA STYMULACJA

W czasie kuracji nie eksperymentuj bardzo w pielęgnacji, nie stosuj retinoidu zbyt często i za szybko nie zwiększaj stężenia kosmetyku z retinoidem.

Podkręcenie działania retinoidów jest jak najbardziej wskazane, ale tylko i wyłącznie w momencie nabrania przez skórę tolerancji na retinoid – ustąpienia łuszczenia, podrażnień, zaczerwienienia i przesuszeń. Po minimum 3 tygodniach (jeżeli stan skóry nam na to pozwoli) można rozważyć stosowanie produktu 3 razy w tygodniu.

Wprowadzenie dodatkowego kosmetyku ze stymulującym składnikiem aktywnym np. wit. C lub delikatnymi hydroksykwasami, nie jest błędem. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy odpowiednio pielęgnujemy skórę w czasie kuracji retinoidami, skóra jest w dobrej kondycji i przede wszystkim wtedy, kiedy nasza skóra potrzebuje dodatkowej stymulacji. Dodatkowy produkt ze składnikiem aktywnym należy stosować o innej porze dnia lub nawet w inny dzień niż retinoid.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kosmetyki z retinoidami czasem zawierają dodatkowo wit. C czy kwasy!

KOSMETYKI

KOSMETYKI Z RETINOIDEM :
@medik8.polska Crystal Retinal 1
@medik8.polska Inteligent Retinol 3TR
@medik8.polska Night Ritual Vitamin A
@pcaskin Retinol Treatment for Sensitive Skin
@dottorecosmeceutici Retino 0,1%

KOSMETYKI MYJĄCE :
@cellfusionc_polska Low PH Cleansing Foum
@cellfusionc_polska PH-Balancing Gel Cleanser
@obagimedicalpolska Gentle Cleanser
@eenymeenycosmetics żel do mycia niskopieniący

KOSMETYKI WSPIERAJĄCE BARIERĘ HYDROLIPIDOWĄ :
@obagimedicalpolska Hydrate Facial Moisturizer
@dottorecosmeceutici NMF Xpress Cream
@dottorecosmeceutici S.O.S
@pcaskin ReBalance
@pcaskin Hydrating Mask
@cellfusionc_polska Intensive Cream Barriederm
@cellfusionc_polska TA Repair Cream
@cellfusionc_polska Calming Down Cream
@medik8.polska advanced night restore

KOSMETYKI PRZECIWSŁONECZNE :
@pcaskin Active Protection Body Broad Spectrum SPF 30
@isclinical_poland Extreme Protect SPF 40
@cellfusionc_polska Laser Sunscreen 100 SPF 50+/PA+++
@cellfusionc_polska Mild Care Suncream SPF 50+/PA++++
@cellfusionc_polska Derma Relief Sunscreen 100 SPF 50+/PA++++

Kosmetolog Maja Sędziwa- Pachnik